Aerożel - izolacja, właściwości, zastosowanie, cena

AerożelNa przestrzeni ostatnich kilku lat, w budownictwie wyraźnie dostrzegalna jest tendencja do maksymalnego ograniczania zużywania energii cieplnej oraz zaostrzania wymogów, które związane są izolacyjnością. Tego typu działania sprawiają, że wciąż poszukiwane są coraz to bardziej efektywne materiały izolacyjne. Jednym z takich właśnie rozwiązań są wciąż niezbyt jeszcze często wykorzystywane aerożele.

Czym jest aerożel?

Aerożele to niezwykle ciekawy materiał: 90-95% ich masy stanowi bowiem powietrze, a reszta to materiał nanoporowaty, uzyskiwany przez usunięcie części płynnej z żelu krzemionkowego. Taki skład sprawia, że jest to wprost idealny izolator - wskaźnik przewodzenia ciepła kształtuje się na poziomie 0,012-0,016 W/(m. K). Dla porównania: ten sam wskaźnik dla wełny mineralnej wynosi od 0,030 do 0,045 W/(m. K) - różnica jest więc naprawdę spora.

Właściwości aerożelu

Charakterystyczną cechą aerożeli jest przede wszystkim ich porowata struktura, za którą odpowiadają nanocząsteczki. Ich minimalna wielkość, sprawia, że aerożel może być transparentny, a mimo to charakteryzować się doskonałą izolacyjnością. Mikrostruktura aerożeli odpowiada także za doskonałą izolację akustyczną. Aerożel jest także całkowicie niepalny oraz odporny na związki chemiczne.

Aerożel, który wykorzystywany jest do wewnętrznych ociepleń ma najczęściej postać mat, ułatwiających znacznie jego montaż, występuje jednak także w formie masy szpachlowej oraz preparatu umożliwiającego jego nakładanie metodą natryskową. Możliwości jest więc tutaj naprawdę sporo.

Materiały oparte na aerożelach

Czysty aerożel to materiał, który chłonie wodę, jeżeli więc miałby się znajdować w miejscu, w którym ma z nią bezpośrednią styczność, konieczne byłoby pokrycie go specjalną warstwą chroniącą przez wodą. Jeżeli chodzi jednak o maty na bazie aerożelu, to cechują się one większą odpornością na działanie wody, dzięki wyposażeniu ich w specjalne włókna wzmacniające. Maty aerożelowe łatwo modelować, a także ciąć i wykrawać. Sam aerożel umieszczony na ścianie można także szlifować oraz po wcześniejszym zagruntowaniu nakładać na niego dowolne farby.

Aerożel - cena

Omawiając aerożele i przedstawiając ich zalety, spora część osób zadała sobie pewnie pytanie: "Skoro materiał ten ma tyle zalet, to dlaczego jest tak mało popularny?" Odpowiedzią jest nic innego, jak wysoka cena - ocieplenie jednego metra kwadratowego przy wykorzystaniu aerożelu jest co najmniej 10 razy droższe niż przy użyciu wełny mineralnej czy styropianu. Z tego właśnie powodu aerożele nie sprawdzają się w przypadku ocieplenia całego nowo powstającego budynku, mają jednak swoje inne zastosowania... Jakie?

Aerożel - zastosowanie

  • gdy brak jest możliwości ocieplenia budynku od zewnątrz (dotyczy to np. budynków zabytkowych, czy tych usytuowanych na granicy działki),
  • gdy budynek wymaga docieplenia (zastosowana izolacja jest niewystarczająca i zależy nam na poprawieniu parametrów cieplnych),
  • kiedy ze względów technologicznych izolacja przy wykorzystaniu innego materiału jest niemożliwa lub bardzo utrudniona (dotyczy to wnęk okiennych i drzwiowych, skrzynek roletowych, połączeń ścian ze stropem, narożników pomieszczeń, ścian sąsiadujących ze strefami nieogrzewanymi, czy też podłóg nad garażami i piwnicami).

Aerożele są więc nieocenionym sprzymierzeńcem, jeżeli chodzi o eliminację mostków termicznych, które bardzo często powstają już na etapie budowy domu lub też na skutek różnego rodzaju błędów konstrukcyjnych oraz wykonawczych.

Podsumowując: ze względu na swoją wysoką cenę aerożele nie są idealnym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o ocieplenie nowo powstającego budynku, jednak doskonale sprawdzają się w nietypowych sytuacjach, kiedy zastosowanie innego materiału bywa niemożliwe lub bardzo utrudnione. W przypadku nowo powstających budynków aerożele warto wykorzystać przede wszystkim do niewielkich dociepleń i eliminacji mostków termicznych, co z pewnością wpłynie na wzrost energooszczędności takiego budynku, a w perspektywie czasu przyniesie oszczędności związane z mniejszymi kosztami ogrzewania.

Komentarze