Aplikacje firmowe sposobem na organizację komunikacji wewnętrznych

Aplikacje firmowe a komunikacja wewnętrznaOd kilku dekad obserwujemy rozwój nowych technologii, które odgrywają coraz większą rolę w życiu codziennym, w pracy, w kontaktach z innymi ludźmi, organizacji czasu czy realizowaniu swoich pasji. Smartfony, tablety, laptopy ze stałym dostępem do Internetu towarzyszą nam na co dzień i w wielu przypadkach znacznie ułatwiają życie.

Mobilne aplikacje pozwalają przechować informacje, odpowiednio je przetworzyć, czy przypomnieć w dogodnym momencie o ważnej sprawie. Te korzyści sprawiają, że chętnie korzystają z nich również pracodawcy. Projekt aplikacji mobilnej wykorzystywanej w małej firmie będzie się znacznie różnił od projektu dla wielkiej korporacji.

W obu przypadkach ważne będą różne aspekty. Niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa, program musi być przejrzysty, funkcjonalny i ergonomiczny. Projektowanie aplikacji mobilnych coraz częściej oparte jest o szerokie konsultacje z pracownikami, którzy będą ich w przyszłości użytkować. Tyle samo uwagi, co trwałości aplikacji, szybkiemu jej działaniu, czy wygodnemu uszeregowaniu funkcji poświęca się również jej przejrzystości graficznej.

Szybka komunikacja na odległość

Istnieje wiele firm otwierających nowe oddziały w wielu miastach Polski. Najwyższy standard obsługi daje klientowi możliwość bycia obsłużonym zgodnie ze standardem firmy w każdym jej przedstawicielstwie. Warto przy tym zauważyć, że nawet najbardziej szczegółowe i często powtarzane szkolenia dla pracowników mających styczność z klientem nie przyniosą skutku, jeżeli nie zostanie spełniony jeden istotny warunek. Jest nim stały dostęp do danych, ważnych z punktu widzenia spraw klienta. Na pomoc przychodzą aplikacje mobilne. Tworzenie takich aplikacji musi być nastawione na maksymalizację szybkości i sprawności działania, czytelność i przejrzystość.

Stabilność aplikacji - podstawa skutecznego działania

Programowanie aplikacji mobilnych wymaga przeprowadzania stałych testów i śledzenia ścieżek błędów. Stabilność komercyjnych aplikacji firmowych jest podstawowym aspektem, który pozwala ocenić ich wartość. Nawet najpiękniejsza pod względem estetycznym i zapewniająca szeroką paletę możliwości aplikacja będzie przekleństwem dla użytkowników, jeżeli będą oni często spotykać się z błędami aplikacji, czy jej zawieszaniem się.

Aplikacja firmowa wizytówką firmy

Szczególne znaczenie będzie miała aplikacja firmowa używana przez przedstawiciela w terenie. Kontakt z klientem w zakresie handlu i usług opiera się o szereg zasad, związanych z wizerunkiem przedstawiciela, komunikacją, sposobem przeprowadzania negocjacji, dobrymi manierami itp. W dzisiejszych czasach należy jednak dołożyć jeszcze jeden czynnik. Klienci coraz wnikliwiej obserwują aplikacje, z której korzysta w ich obecności przedstawiciel firmy. Projektowanie aplikacji mobilnych powinno również skupić się na jak najlepszym wrażeniu, jakie wywrze ona na potencjalnych obserwatorach. W obecnych czasach taka aplikacja spełnia rolę podobną, jak niegdyś elegancki zegarek czy pióro do pisania.

Sprawna organizacja danych w formie elektronicznej

W firmach, które obsługują dużą liczbę klientów lub dla każdego swojego klienta załatwiają wiele spraw, ważna będzie przejrzysta organizacja danych. Sprawdzenie zamówienia w archiwum, prześledzenie historii współpracy, czy przypomnienie o istotnej sprawie może zdecydować o przewadze przedsiębiorstwa wyposażonego w dobrą aplikację.

Programowanie aplikacji mobilnych powinno być również skupione na indywidualnych potrzebach każdego przedsiębiorstwa. Na nic nie zdadzą się tutaj gotowe schematy, powielane dla kolejnych kontrahentów. Nawet firmy z tej samej branży różnią się od siebie w zakresie oferowanych produktów i sposobu obsługi klienta. Wydawać by się mogło, że projekt aplikacji mobilnej, który sprawdził się w jednym przedsiębiorstwie, powinien być właściwy również dla jego konkurentów z tej samej niszy rynkowej. Nie jest to jednak prawdą. Duże firmy przeprowadzają wspólnie ankiety i organizują plebiscyty, których celem jest wyłonienie najlepszej aplikacji.

Uwzględniane są opisane powyżej cechy, takie jak: przejrzystość, szybkość działania, funkcjonalność, przewidywalność, czy szata graficzna. Ta ostatnia jest również ważna, jeżeli weźmie się pod uwagę, że pracownik niejednokrotnie pracuje z aplikacją przez 8 godzin dziennie. Patrząc w ten sposób, wygląd aplikacji można uznać za równie ważny, jak wygodne krzesło, czy funkcjonalne biurko na stanowisku pracy, albo poziom naświetlenie pomieszczenia.

Autor: Artem Ilianoj, www.wezom.pl.

Komentarze