Biotechnologie

BiotechnologieWielu osobom wydaje się, że biotechnologia jest terminem nowym, powstałym wraz z rozwojem techniki, ale to nie do końca prawda. Owszem, na ten czas przypada jej największy rozkwit, ale biotechnologia była już wcześniej. Pierwszą, najważniejszą data w historii biotechnologii jest rok 1886, kiedy to Mendel ogłosił teorię dziedziczenia, która stała się później podstawą współczesnej genetyki.

Następne ważne wydarzenia w rozwoju biotechnologii to na pewno odkrycie dotyczące transformacji bakterii, która zachodzi dzięki DNA, oraz fakt, że nośnikiem informacji genetycznej nie są białka.

Przydatne było również przedstawienie teorii na temat mechanizmu przenoszenia informacji genetycznej przez Watsona i Cricka oraz niezwykle istotne dla całej nauki odkrycie struktury nici DNA. Później złamano kod DNA. Było to w roku 1965. Po raz pierwszy sztucznie utworzono cząsteczkę DNA z dwóch wirusów w 1972 roku. Kolejny rok był przełomowy i przyczynił się do stworzenia podwalin współczesnej biotechnologii.

W tym bowiem roku miało miejsce ważne wydarzenie, a mianowicie pierwsze udane przeniesienie materiału genetycznego z jednego organizmu do drugiego. Kilka lat później dokonano kolejnego, istotnego odkrycia. Okazało się, że insulina może być produkowana przez zrekombinowane genetycznie bakterie. Pomogło yo bardzo w produkcji tego hormonu dla osób cierpiących na cukrzyce, która dziś stała się już niestety choroba cywilizacyjną. Co ciekawe, ogłoszenie poznania genomu ludzkiego miało miejsce dopiero w 2000 roku. W początkowych latach XXI wieku, a konkretniej w latach 2002-2003 dało się odnotować bardzo niepokojący spadek zainteresowania europejskich firm w biotechnologie. Głównym tego powodem było dość duże ryzyko związane z możliwością niepowodzenia. Inwestorzy woleli w tym czasie skupiać się bardziej na tych bardziej dopracowanych i zaawansowanych projektach, których szanse na wprowadzenie w stosunkowo krótkim czasie produktu na rynek, były bardzo duże.

Skala na jaką zadziałało to niepokojące zjawisko najlepiej przedstawia się w momencie, gdy dokonamy porównania z rokiem 2000, w którym ilość inwestycji w biotechnologie była o ponad osiemdziesiąt procent większa. Obecnie, w ciągu ostatnich dwóch lat, dało się odnotować ponownie dość duży spadek zainteresowania firmami w inwestycje biotechnologiczne. Tutaj jednak głównym powodem jest kryzys gospodarczy, który doprowadził do upadku wiele małych i średnich firm. W roku 2011 daje się ponownie odnotować wzrost inwestycji związanych z biotechnologią, a w szczególności z GMO. Dużym powodzeniem cieszą się też recykling biotechnologiczny oraz transgeniczne rośliny. W Polsce również zauważa się rozwój biotechnologii, który zawdzięczamy w dużej mierze środkom unijnym.

Komentarze