Chcesz kupić projekt domu? Zwróć uwagę na wskaźnik EP!

Dom energooszczędnyDzisiaj domy jednorodzinne buduje się z naciskiem na nowoczesne technologie. Do wyboru mamy szereg różnych materiałów, które również pozwalają nam na wykonanie domu energooszczędnego, a nawet pasywnego. Jeśli także chcesz wznieść taki dom, zwróć uwagę na wskaźnik EP - dzięki niemu dowiesz się, czy będzie on tani w utrzymaniu.

Starsze budownictwo bazowało na materiałach o bardzo złych parametrach termicznych. Właśnie dlatego stare domy tak szybko wytracają ciepło i są drogie w ogrzewaniu - duża liczba mostków cieplnych przekłada się na wysokie koszty. Dzisiaj jednak sytuacja prezentuje się już inaczej. Stosuje się lepsze, cieplejsze materiały, co wynika nie tylko z potrzeb klientów, ale również zmian w przepisach prawa.

Projekt domu energooszczędnego

W tym kontekście szczególne znaczenie ma wskaźnik EP, który możemy znaleźć przy każdym gotowym projekcie domu jednorodzinnego. Do czego dokładnie odnosi się ten wskaźnik?

Czym jest wskaźnik EP?

EP to wskaźnik wyrażający wielkość rocznego zapotrzebowania domu jednorodzinnego lub innego budynku na energię pierwotna, nieodnawialną, która jest niezbędna do zaspokojenia potrzeb związanych z jego użytkowaniem.

Wskaźnik ten obliczany jest w odniesieniu do 1 metra kwadratowego powierzchni użytkowej na rok i wyrażany jest jako kWh/(m2*rok). Odnosi się on do ilościowej oceny zużycia energii, dlatego im jest on niższym tym lepiej, ponieważ wtedy zapotrzebowanie budynku na ciepło jest mniejsze.

Wymogi dotyczące wartości EP:

  • według warunków technicznych WT2017 na 2017 rok – maksymalnie 95 [kWh/(m2*rok)]
  • według warunków technicznych WT2021 na 2021 rok – maksymalnie 70 [kWh/(m2*rok)]

Wobec tego wtedy, gdy chcielibyśmy zakupić gotowy projekt domu teraz, powinien on mieć wskaźnik EP nie wyższy niż 95, natomiast od 2021 roku będzie to maksymalnie 70. W przypadku domów energooszczędnych wskaźniki te są jeszcze niższe i dlatego pozwalają nam na uzyskanie jeszcze niższych kosztów eksploatacji. Wynoszą one najczęściej około 50-60 EP, ale możemy też spotkać się z jeszcze niższym wskazaniami.

Jeśli chodzi o te maksymalnie niskie, rzędu kilkunastu EP, wówczas konieczne jest wybudowanie domu pasywnego, czyli takiego, który zużywa tylko niewiele energii cieplnej, ponieważ jest w stanie generować ją samodzielnie oraz jest bardzo dobrze ocieplony, dlatego nie traci jej dużo.

Podsumowując, jeśli chcesz zdecydować się na projekt domu, w takim przypadku zawsze zwróć uwagę na jego wskaźnik EP. To właśnie on może pokazać nam, jakie jest zapotrzebowanie domu na energię cieplną, a tym samym, z jakimi kosztami jego utrzymania trzeba będzie się liczyć.

Autor: www.pracownia-projekty.dom.pl.

Komentarze