Czym jest rotomoulding - rotoformowanie?

RotomoudlingPoprzez rotomoulding, czyli rotoformowanie można przygotować różne przedmioty z tworzyw sztucznych. Czym dokładnie jest rotomoulding?





Tworzywa sztuczne mogą być formowane na wiele różnych sposobów. Od rodzaju wybranej metody zależy także efekt prac. Co może zaoferować rotomoulding, czyli inaczej rotoformowanie?

Rotomoulding - co to jest?

Metoda taka jak rotomoulding, czyli inaczej rotoformowanie czy też inaczej formowanie rotacyjne polega na przygotowywaniu odpowiedniej formy, która składa się z dwóch lub też większej liczby części, a następnie na umieszczeniu w niej tworzywa, aby nadać mu odpowiednią formę.

Stosowane wówczas maszyny do rotoformowania obracają się jednocześnie w dwóch osiach, co powoduje, że podgrzewane wtedy tworzywo sztuczne równomiernie pokrywa ścianki formy. Forma obraca się również po zatrzymaniu podgrzewania tworzywa, czyli przechodzi ono wówczas w etap chłodzenia. Po całkowitym schłodzeniu formy jest ona otwierana i wyjmuje się z niej gotowy wyrób.

Nie ma zatem konieczności przygotowywania wyrobów z dwóch lub większej liczby części i łączenia ich ze sobą - maszyny do rotoformowania pozwalają na przygotowanie wyrobu jako jeden element, co przekłada się także na jego lepsze parametry wytrzymałościowe.

Zalety rotoformowania

  • szerokie zastosowanie - możliwość tworzenia różnych przedmiotów
  • niskie koszty wykonania formy do rotoformowania
  • niewielkie straty lub też całkowity brak strat na etapie produkcji
  • przedmioty mogą posiadać różnorodne kształty - także skomplikowane
  • możliwość przygotowywania krótkich serii przedmiotów przy zachowaniu niskich kosztów
  • możliwość tworzenia przedmiotów wielowarstwowych
  • możliwość przygotowywania przedmiotów pustych w środku
  • w wyrobie można umieścić elementy metalowe, na przykład wkładki z gwintem

Głównym minusem metody rotoformowania jest dość długi czas przygotowywania pojedynczych wyrobów.

Kiedy najczęściej stosuje się rotomoulding?

Aktualnie urządzenia do rotoformowania, które określane są także jako roto machine, znalazły zastosowanie w wielu branżach.

Technika ta doskonale nadaje się do produkcji większych wyrobów, w przypadku których zastosowanie innego rodzaju metod formowania tworzyw sztucznych nie jest w pełni efektywne. Także jej plusem jest możliwość przygotowywania wyrobów pustych w środku oraz wielowarstwowych przez nałożenie na każdą kolejną warstwę tworzywa innego materiału. Do wyrobów można też zastosować elementy metalowe.

Przykładowe wyroby wytwarzane przez rotoformowanie

  • zbiorniki z tworzywa sztucznego
  • łodzie i kajaki z tworzywa sztucznego
  • meble z tworzyw sztucznych
  • zabawki z tworzyw sztucznych

Aktualnie z ofertą firm dostarczających specjalne roto machine - maszyny do rotoformowania można zapoznać się już teraz on-line. Do dyspozycji jest szeroka gama urządzeń pozwalających na profesjonalne rotoformowanie wyrobów o różnych wielkościach. Maszyny można następnie dostosować indywidualnie do parametrów konkretnych wyrobów, na przykład wyrobów o proporcjonalnych kształtach czy też tych długich i wąskich. Istnieje także możliwość zamówienia maszyn do rotoformowania w konkretnych wymiarach odpowiadających potrzebom klienta.

Podsumowując, rotomoulding to efektywna metoda, która pozwala na uzyskanie bardzo dobrych efektów w produkcji rożnego rodzaju wyborów z tworzyw sztucznych. Zalety tej metody powodują, że jest ona najlepszym rozwiązaniem wtedy, gdy chodzi o przygotowywanie przedmiotów w jednym elemencie - trwałych, wytrzymałych, precyzyjnych i estetycznych!

Komentarze