Domeny, które nie każdy może zarejestrować

Rejestracja domenyRejestracja domeny jest bardzo prosta. Wystarczy wejść na stronę operatora domen, gdzie należy wybrać interesującą nas nazwę i rozszerzenie, a następnie zarejestrować lub zarezerwować domenę. Po jej opłaceniu możliwe będzie korzystanie z niej. Nie wszystkie domeny jednak są dostępne do rejestracji dla każdego. Korzystanie z niektórych będzie wymagało spełnienia dodatkowych wymagań. Jakich?

Domeny, które nie są dostępne dla wszystkich

Niektóre domeny wymagają podania przy rejestracji dodatkowych informacji. Konieczne może być wskazanie miejsca zamieszkania, siedziby lub kontaktu technicznego w danym kraju. Poniżej przedstawiamy kilka rozszerzeń domen, które wymagają spełnienia różnych warunków.

  • Domeny .eu - domena, która pojawiła się w 2005 roku, jest oczywiście powiązana z Unią Europejską. Początkowo była ona dostępna jedynie dla instytucji publicznych z UE, ale już w 2006 roku stała się powszechnie dostępna, tzn. mogą korzystać z niej firmy, instytucje i osoby fizyczne, które mieszkają lub mają siedzibę w jednym z krajów Unii Europejskiej. Na koniec grudnia 2018 roku liczba aktywnych domen z rozszerzeniem .eu wynosiła 3,74 mln. Dla porównania domen .pl na początku marca 2019 roku było 2,6 mln. W przypadku domen .eu nie mają znaczenia pochodzenie czy narodowość.
  • Domena .uk - rozszerzenie narodowe Wielkiej Brytanii. Przy rejestracji domeny konieczne jest podanie prawdziwego, możliwego do weryfikacji adresu na terenie tego kraju. Domena ta stała się dostępna do ogólnej rejestracji w 2014 roku, a doszło do tego po inicjatywie ze strony przedsiębiorców, którzy chcieli mieć możliwość korzystania z krótszego rozszerzenia niż .co.uk. W przypadku domeny .uk aż do 10 czerwca 2019 roku obowiązuje zasada pierwszeństwa rejestracji dla tych podmiotów, które korzystają już z rozszerzeń .co.uk, .org.uk, .me.uk. Dane widoczne w zamówieniu muszą być identyczne z danymi abonenta wskazanych rozszerzeń, o ile te nazwy są one już zajęte.
  • Domena .de - czyli domena narodowa Niemiec. Korzystający z niej nie musi mieszkać na terenie tego kraju, ale za to musi mieć tam kontakt administracyjny. Te wymagania nie przeszkadzają temu rozszerzeniu w osiąganiu znakomitych wyników pod względem liczby rejestracji domen. Według raportu Verisign na koniec 2018 roku liczba domen z rozszerzeniem .de wynosiła 16,2 mln. Jednocześnie była to trzecia wśród najpopularniejszych domen narodowych na świecie.
  • Domena .ca - rozszerzenie jest dostępne wyłącznie dla obywateli Kanady, stałych rezydentów tego kraju oraz firm zarejestrowanych na jego terenie.
  • Domena .asia - jest skierowana do mieszkańców regionu Azji i Pacyfiku. Mogą ją zarejestrować zarówno osoby indywidualne, jak i organizacje, firmy czy grupy społeczne. Żeby możliwa była jej rejestracja jeden z kontaktów w domenie musi mieszkać we wskazanej strefie lub prowadzić tam działalność. Dane te muszą zostać podane już na etapie rejestracji domeny.
  • Domena .es - tym razem domena narodowa Hiszpanii. Wprawdzie jest ona dostępna do rejestracji dla mieszkańców dowolnego kraju, ale konieczne jest podanie numeru PESEL lub numeru dowodu osobistego. Musisz również zaakceptować regulamin rejestracji tych domen.

Gdzie szukać domen?

Warto korzystać z szybkich wyszukiwarek domen, takich jak Az.pl, gdzie uzyskuje się jednocześnie dostęp do setek różnych rozszerzeń. Na stronie tego operatora możecie łatwo sprawdzić, jakie wymagania należy spełnić w celu rejestracji danej domeny. Na stronach pomocy znajdziecie również porady związane z prowadzeniem stron, np. jak skonstruować formularz kontaktowy Wordpress. Oczywiście liczba dostępnych rozszerzeń domen jest tak duża, że nie ma konieczności korzystania z wyżej wymienionych. Z pewnością dopasujecie odpowiednie rozszerzenie do swojej działalności. Z drugiej strony wymagania stawiane przy rozszerzeniach .de czy .es nie powodują szczególnych trudności, jeśli chodzi o ich rejestrację.

Komentarze