Drukarka laserowa - jaką wybrać? O czym pamiętać?

Drukarka laserowaChociaż coraz więcej spraw załatwiamy za pośrednictwem internetu, to i tak w zdecydowanej większości sytuacji niezbędny jest wydruk. Z tego powodu, prowadząc firmę, nie możemy zapomnieć, by zawsze mieć do dyspozycji wysokiej jakości drukarkę laserową. Zresztą, do użytku domowego, jeśli drukujemy sporo dokumentów (bo np. prowadzimy jednoosobową działalność gospodarczą) także powinniśmy się zaopatrzyć w taki sprzęt. Jaką jednak wybrać? Podpowiadamy, jakie parametry są ważne.

Jak drukarka to tylko laserowa!

Drukarki laserowe od lat cieszą się ogromną popularnością, dlatego też większość osób planujących zakup drukarki nie zastanawia się, czy lepszy jest model atramentowy, czy laserowy, lecz jaki model tego drugiego typu wybrać. Rynek obfituje w wiele ciekawych propozycji, a większość z nich zapewnia bezproblemową obsługę, niedrogą eksploatację i wysoką jakość druku. Wszystkie te parametry są niezwykle ważne. Musimy podejść do tematu rozważnie, ale też krytycznie, żeby nie "złapać" się na marketingowe hasła. Liczy się dokładna analiza najważniejszych parametrów. Tylko w ten sposób uda nam się kupić najlepszą drukarkę laserową.

Drukarka laserowa

Rodzaj drukarki

Może to niektórych zaskoczyć, ale drukarki laserowe to nie tylko urządzenia oferujące kolory druk, ale także monochromatyczny. Te drugie są oczywiście tańsze, ale też łatwiejsze w eksploatacji. Sprawdzą się w określonych sytuacjach, jak na przykład drukujemy tylko dokumenty i rzadko potrzebujemy kolorowego druku. Jeśli więc jesteśmy w takiej sytuacji, to szkoda przepłacać. Jeśli zaś często drukujemy zdjęcia, to oczywiście lepszą wersją będzie model zapewniający kolory.

Obsługiwane formaty papieru

To kolejna istotna kwestia, bo różne drukarki zapewniają obsługę różnorodnych formatów papieru. Co więcej, wiele z nich drukuje na kopertach, jak również innych nieoczywistych materiałach. Oczywiście, praktycznie wszystkie obsługują klasyczne formaty, jak A4 i A5, większość zaś radzi sobie z pozostałymi - mniej standardowymi formatami, np. DL, C5 itd.

Drukarka laserowa

Inne ważne parametry

  • Interfejs i praca w sieci - Od porządnej drukarki laserowej powinniśmy wymagać, aby zapewniała interfejs USB, Wi-Fi i podobne tego rodzaju rozwiązania, które zapewniają użytkowanie drukarki zarówno w sieci przewodowej, jak i bezprzewodowej;
  • Koszty eksploatacji - sprawdźmy dokładnie, ile kosztować nas będą materiały eksploatacyjne. Jeśli tego nie zrobimy, możemy się później zdziwić, jak drogo wychodzi zakup tonera, przez co może okazać się, że miesięczne utrzymanie drukarki przerasta nasze możliwości;
  • Koszt zakupu wiążę się z tym, co napisaliśmy powyżej. Chociaż drukarki laserowe są droższe od laserowych, to nie patrzmy tylko na koszt kupna samego sprzętu, ale też to, jakie będą koszty przyszłej eksploatacji. Szukamy urządzenia w atrakcyjnej cenie, ale nie zapominajmy, że to, co na początku wydaje się tanie, później może okazać się drogie.

Warto wybrać porządną drukarkę laserową, która będzie pomagać w codziennej pracy. Żeby jednak tak było, zwracajmy koniecznie uwagę na wszystkie aspekty, o których wspomnieliśmy w artykule.

Komentarze