E-learning - przyszłość edukacji

E-learning - przyszłość edukacjiE-learning - przyszłość edukacji. Jako że korzystanie z Internetu w obecnych czasach jest bardzo wygodne i popularne, a liczba witryn ciągle rośnie w bardzo szybkim tempie, medium to stało się nieodłączną częścią naszego życia.

Jak wiemy, przeglądając różne mniej lub bardziej interesujące strony rozrywkowe, tracimy sporo czasu. Z drugiej jednak strony Internet coraz częściej określa się jako "skarbnicę wiedzy". I z pewnością tak jest - sieć nie tylko oferuje wiele encyklopedii tudzież ciekawych artykułów naukowych, ale również - a może przede wszystkim - e-learning. Pojęcie to, choć powstało stosunkowo niedawno, jest już bardzo popularne w całej Europie.

Pewnie niejeden z nas zastanawia się, czy e-learning jest skutecznym sposobem na opanowywanie wiedzy i czy warto z niego korzystać. Odpowiedź może być tylko jedna - zdecydowanie tak. Powodów jest oczywiście kilka, ale za najważniejszy z pewnością można uznać wygodę, jaką oferuje nauka z wykorzystaniem sieci. Tutaj nikt nie musi tracić czasu na dotarcie na miejsce nauki. W dodatku e-learning umożliwia naukę w godzinach, które najbardziej nam odpowiadają - nic więc nie stoi na przeszkodzie, abyś uczył się do późna w nocy lub też wcześnie rano . Jest to ogromna zaleta szczególnie dla tych, którzy nie dysponują dużą ilością wolnego czasu czy na przykład pracują w różnych godzinach dnia.

Mówiąc o nowoczesnej nauce, nie sposób nie wspomnieć o możliwości uczenia się we własnym, indywidualnie dopasowanym do potrzeb, tempie przyswajania wiedzy. Bo co stoi na przeszkodzie, by po kilka razy wracać do materiału, którego nie zrozumieliśmy wcześniej? Taka nauka pozwala nam zresztą nie tylko na kilkukrotne wracanie do trudniejszych do opanowania treści, ale również na powtarzanie poznanego wcześniej materiału lub też przyspieszenie tej części kursu, którą uważamy za mniej wartą uwagi bądź zbyt prostą.

Kolejną zaletą, o której warto wspomnieć, jest ogromne zróżnicowanie nauki. Nietrudno sobie wyobrazić,  ile ciekawych i skutecznych technik nauczania, niedostępnych w tradycyjnej edukacji, oferuje nam nowoczesne oprogramowanie.  Masa multimediów pozwala na szybsze, bardziej efektywne i zupełnie spokojne wchłanianie wiedzy.

No właśnie - spokój. Często różnego rodzaju kursy kojarzą nam się z nieustannym stresem i tremą, najczęściej związaną z publicznym przekazywaniem wiedzy. Nie trzeba chyba wspominać, że te negatywne odczucia zupełnie nie występują, gdy uczymy się sami, siedząc przed komputerem. A przecież doskonale wiemy, że dzięki pozbyciu się stresu uczenie staje się zdecydowanie bardziej przyjemne.

Jak widać, e-learning ma szereg zalet i można pokusić się o stwierdzenie, że wcale nie musi być gorszy od tradycyjnej edukacji. Co prawda niektórzy dopatrują się wad, takich jak np. brak bezpośredniego kontaktu z nauczycielem czy też poczucie odosobnienia wśród samotnych uczestników kursu. Tutaj jednak można zauważyć, że bezpośredni kontakt da się zastąpić chociażby wideokonferencjami, a nic nie stoi na przeszkodzie, aby uczniowie, którzy poczują się odosobnieni, zaczęli porozumiewać  się za pomocą Internetu.

Podsumowując, e-learning jest z pewnością przyszłością nauki. Ta ciekawa technika przyswajania wiedzy staje się coraz bardziej popularna nie tylko w Polsce, a liczba zadowolonych, uczących się w ten sposób ludzi, ciągle wzrasta.

Komentarze

Jagoda
Zgadzam się w zupełności ze stwierdzeniem, że e-learning to przyszłość nauki. Sama bardzo często z niego korzystam, bo dużo łatwiej w ten sposób przyswajam wiedzę. Takich kursów powinno być coraz więcej :)