Implanty stomatologiczne - co warto o nich wiedzieć?

Implanty stomatologiczneImplanty to obecnie najnowocześniejszy sposób na uzupełnienie ubytków zębowych. Co warto wiedzieć przed skorzystaniem z tej metody?

Z oferty implantologicznej można skorzystać obecnie w każdym dobrym gabinecie stomatologicznym. To alternatywa dla innych metod uzupełnień ubytków zarówno pojedynczych, jak i tych znacznie większych, obejmujących nawet cały łuk zębowy.

Czym dokładnie jest implant stomatologiczny? Jakie są główne zalety implantów? Jakie są wskazania do ich założenia? Jak wszczepia się implanty stomatologiczne? Czy są jakieś przeciwwskazania do ich założenia?

Implant stomatologiczny - co to jest?

Pod pojęciem implantu stomatologicznego znajduje się sztuczny korzeń zębowy. Implanty wykonuje się z tytanu, który ma wielkość i kształt korzenia zęba. Na implancie umieszcza się następnie koronę protetyczną, dzięki czemu wygląda naturalnie i jest praktycznie nie do odróżnienia od otaczających go innych zębów.

Chociaż implanty stomatologiczne są dość kosztowną metodą uzupełnienia ubytków zębowych, to jednak są one również chętnie wybierane ze względu na swoje liczne zalety.

Zalety implantów stomatologicznych:

  • estetyka - implanty zębowe wyglądają praktycznie tak samo jak naturalne zęby
  • bezpieczeństwo - prawidłowo wszczepiony implant nie stwarza ryzyka skutków ubocznych, jest biozgodny
  • wysoki komfort - implanty zachowują się jak naturalne zęby, pozwalają na komfortowe jedzenie, mówienie
  • duża trwałość - szacuje się, że implanty zębowe wytrzymują 10-30 lat od założenia
  • ochrona okolicznych zębów - nie ma potrzeby szlifowania sąsiadujących zębów, jak ma to miejsce w przypadku mostów, implanty wręcz wzmacniają okoliczne zęby
  • ochrona tkanki kostnej - implanty nie przyczyniają się do zaniku tkanki kostnej, tak jak inne metody uzupełnień

Te zalety powodują, że implanty stomatologiczne są bardzo dobrą alternatywą dla mostów protetycznych, a także dla różnego rodzaju protez całościowych i częściowych.

Implanty stomatologiczne - kiedy sprawdzą się najlepiej?

Zasadniczo, implanty stomatologiczne mogą być użyte w większości przypadków braku zębów u pacjenta.

Sprawdzają się przy pojedynczych brakach, ale również, jak wspomnieliśmy wcześniej, mogą posłużyć do większych uzupełnień. W tym drugim przypadku nie ma potrzeby wszczepiania wielu implantów - wystarczy kilka, na których zostanie oparte uzupełnienie protetyczne.

Implanty chętnie wybierane są w przypadku braków zębowych spowodowanych próchnicą, urazami czy wypadkami. Jeśli pacjentowi zależy na estetyce, komforcie i bezpieczeństwie, implant będzie strzałem w dziesiątkę.

Jak wszczepia się implanty stomatologiczne?

Założenie implantów stomatologicznych jest wieloetapowym procesem, który wymaga również właściwego przygotowania pacjenta.

W kość wszczepiana jest tytanowa śrubka, która zastępuje korzeń zębowy. W ciągu kolejnych miesięcy dochodzi do zespolenia jej z kością i jej stabilizacji - to tak zwany proces osteointegracji. Wykonuje się wtedy tymczasową odbudowę protetyczną. Po zespoleniu się implantu z kością można nałożyć na niego ostateczną odbudowę, na przykład koronę pełnoceramiczną.

Wszystkie zabiegi związane ze wszczepieniem implantów są przeprowadzane w znieczuleniu, dlatego nie powodują dolegliwości bólowych u pacjenta.

Implanty stomatologiczne - im wcześniej, tym lepiej

Osoby zainteresowane wszczepieniem implantów stomatologicznych powinny pamiętać o tym, żeby zrobić to jak najszybciej po utracie naturalnego zęba. Stomatolodzy wskazują, żeby zabieg rozpocząć w okresie 8-12 tygodni po jego utracie. Wtedy szansa na integrację implantu z kością jest najwyższa.

Im dłuższy czas od usunięcia zęba, tym bardziej zanikają kości szczęki. W takim przypadku także możliwe jest wszczepienie implantów, ale konieczne jest zastosowanie dodatkowego zabiegu odbudowującego tkankę kostną. Obudowa kości przed wszczepieniem implanty może trwać nawet 6-12 miesięcy. Dopiero po tym czasie stomatolog będzie mógł przystąpić do wszczepienia implantu.

Artykuł powstał we współpracy z Kliniką Implantologiczno-Stomatologiczną ZIĘTEK CLINIC z Krakowa.

Komentarze