Inhalator ultradźwiękowy a pneumatyczny. Podobieństwa i różnice

Inhalator ultradźwiękowy a pneumatycznyInhalator ultradźwiękowy a pneumatyczny - odpowiedni wybór inhalatora dla dziecka.

Inhalator to urządzenie medyczne, które służy do samodzielnego podania leku bezpośrednio do dróg oddechowych. Inhalacja jest bardzo ważną metodą leczenia w takich chorobach jak:

  • przewlekłe zapalenie oskrzeli,
  • astma,
  • mukowiscydoza,
  • rozedma płuc i wielu innych.

Zakres zastosowania tego inhalacji jest bardzo duży, dlatego warto poświęcić trochę czasu przy wyborze odpowiedniego sprzętu dla nas lub dla naszego dziecka. Przy zakupie musimy zwrócić szczególną uwagę na odpowiedni wybór inhalatora dla niemowląt. Najlepiej zwrócić się o poradę do lekarza specjalisty.

Inhalatory pneumatyczne

Tego rodzaju inhalator jest bardzo dobrym wyborem, gdy chcemy podawać bardzo precyzyjne dawki leków. Inhalatory pneumatyczne wykorzystują sprężone powietrze, tlen lub inny odpowiedni medyczny gaz po to aby wytworzyć aerozol, który podajemy bezpośrednio do naszych dróg oddechowych. Ten typ inhalatora zbudowany jest ze sprężarki pneumatycznej, która zasilana jest bezpośrednio z baterii lub sieci. Sprężarka ta łączy się z nebulizatorem. Tam następuje rozproszenie się leku do postaci aerozolu.

Do jakich leków najlepszy jest inhalator pneumatyczny?

Sprzęt ten będzie odpowiedni do antybiotyków, leków rozszerzające oskrzela i glikosteroidów.

Minusem tego typu urządzenia jest obniżanie temperatury aerozolu, który niekorzystnie może oddziaływać na nasze drogi oddechowe. Warto jednak nadmienić. że jest możliwość dokupienia do takiego inhalatora termostaty, który będzie podwyższał temperaturę aerozolu.

Inhalatory ultradźwiękowe

Jak sama nazwa wskazuję, inhalator ultradźwiękowy używa do wytwarzania aerozolu ultradźwięków. Częstotliwość z jaką to robi, mieści się w granicach 1-2 MHz. Kiedy warto stosować tego typu sprzęt?

Najlepiej nadają się do:

  • nawilżania dróg oddechowych,
  • do podawania mukolityków,
  • do leczenia mukowiscydozy,

Ten typ inhalatora nie powinien być używany u noworodków i dzieci przed pierwszym rokiem życia.

Który będzie idealny dla Twojego dziecka?

Warto pochylić się nad tematem inhalatorów, które są skierowane dla małych dzieci. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że w trakcie choroby małego dziecka inhalator jest niezbędnym sprzętem w arsenale każdego rodzica. Przed zakupem tego typu sprzętu warto zdać sobie sprawę z kilku rzeczy na jakie powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze. Jest kilka parametrów takich jak głośność działania urządzenia, czas nebulizacji czy czas pracy inhalatora, na które trzeba zwrócić uwagę. Teoretycznie takie parametry mogą wydawać się nieistotne jednak już w trakcie użytkowania krótki czas pracy lub za duża głośność urządzenia może zacząć nam przeszkadzać. Przy zakupie inhalatora musimy również zwrócić uwagę na akcesoria jakie producent załącza do zestawu. Akcesoria te w przyszłości będzie trzeba wymieniać a więc ich dostępność na rynku jest dla nas wręcz kluczowa.

Podsumowując, na rynku mamy bardzo szeroki wybór inhalatorów. Najczęściej jednak możemy się natknąć na dwa rodzaje: ultradźwiękowe i pneumatyczne. To, który powinniśmy wybrać, zależy w głównej mierze od tego, do czego konkretnie będziemy go stosować. Szczególną uwagę musimy zwrócić, jeśli inhalator kupujemy dla naszej pociechy. W takiej sytuacji warto bliżej zaznajomić się ze specyfikacją danego urządzenia. Możemy również udać się po poradę do lekarza specjalisty, który z pewnością pomoże w wyborze idealnego sprzętu.

Źródło - oromed.pl.

Komentarze