Inteligentny dom - w jakie systemy warto zainwestować?

Inteligentny domNowoczesne technologie bez skrupułów wkraczają w kolejne sfery naszego życia. Coraz większą popularnością cieszą się między innymi systemy inteligentnego domu, które wbrew pozorom sprawdzają się nie tylko w budynkach jednorodzinnych, ale również mieszkaniach. Które urządzenia są szczególnie warte uwagi?

Czym jest inteligentny dom?

Z pewnością każdy z nas chociaż raz słyszał określenie "inteligentny dom". Co jednak należy przez to rozumieć? Otóż pod pojęciem inteligentnego domu skrywa się budynek posiadający nowoczesne systemy i technologie, które poprawiają nie tylko komfort domowników, ale przede wszystkim zwiększają ich bezpieczeństwo. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest możliwość wprowadzenia oszczędności do domowego budżetu. Brzmi zachęcająco?

W takim razie przyjrzyjmy się kilku najpopularniejszym urządzeniom, współtworzącym inteligentny dom, które możesz kupić tutaj. Za pomocą specjalistycznych systemów możemy między innymi zarządzać alarmem, sterować oświetleniem też przebywając poza domem lub ograniczyć zużycie prądu kontrolując podłączone do wtyczek urządzenia. Jak to wszystko wygląda jednak w praktyce?

Inteligentny dom

System alarmowy w inteligentnym domu

System alarmowy jest jednym z najczęściej wybieranych elementów inteligentnego domu. W zależności od zestawu, może on nie tylko zabezpieczać budynek przed włamaniem, ale także informować domowników o innych zdarzeniach, takich jak zalanie, pożar czy ulatnianie się gazu. Jak to możliwe? Systemy składają się z wielu czujników oraz centrum zdalnej kontroli, które łączą się ze sobą bezprzewodowo. Dostęp do wszelkich powiadomień, jak i statystyk czy nagrań z monitoringu zapewnia zsynchronizowana aplikacja na smartfony.

System sterowania światłem w inteligentnym domu

Kolejną bardzo chętnie wybieraną funkcjonalnością jest możliwość zdalnego kontrolowania oświetlenia. System ten pozwala sterować światłem w całym budynku lub konkretnych pomieszczeniach - w tym przypadku również można to robić za pośrednictwem specjalnej aplikacji. Możliwość kontrolowania oświetlenia w ten sposób to duże ułatwienie dla osób starszych czy mających trudności z poruszaniem się.

Inteligentny dom

System umożliwia przykładowo stopniowe zwiększanie natężenie światła, a po instalacji czujników ruchu - także automatyczne włączania światła po wejściu do danego pomieszczenia i wyłączania po wyjściu. Ale to jeszcze nie wszystko. Za pomocą systemu kontrolowania oświetlenia można zdalnie zapalać światło w domu, imitując obecność domowników, między innymi podczas wyjazdu, co zmniejsza ryzyko włamania.

Inteligentne gniazdka Wi-Fi

Innym ciekawym rozwiązaniem są inteligentne gniazdka Wi-Fi w formie wtyczki, dzięki którym można ograniczyć rachunki za prąd lub zautomatyzować sterowanie urządzeniami w domu. Umożliwiają one zdalną kontrolę podłączonych do prądu sprzętów bez względu na miejsce, w którym aktualnie się znajdujemy. Gniazdka Wi-Fi można też zaprogramować, by, na przykład, wieczorem automatycznie zapalały się poszczególne światła w domu, a rano uruchamiał się bojler.

Komentarze