Nanotechnologia - nauka przyszłości

NanotechnologiaTermin nanotechnologia możemy rozumieć dwojako. Pierwsze rozumienie pochodzi od osoby fizyka Feynmana, który to sformułował wizję możliwości stworzenia urządzeń, które będą produkowały nowe przez składanie ich z pojedynczych atomów.

W rozumieniu fizyka ta dziedzina wiedzy jest odpowiedzialna za sposób wytwarzania zorganizowany na poziomie pojedynczych molekuł poprzez używanie specjalistycznych nanomaszyn.

Następnie, w czasie prowadzenia kolejnych badan, zmieniło się nieco pojęcie nanotechnologii. Jest to rozumienia współczesne. Według niego nanotechnologia to dziedzina badań zajmująca się wytwarzaniem takich materiałów i urządzeń, które posiadają właściwości wynikające w ich odpowiedniej struktury i małych rozmiarów.

Nanotechnologia to nauka interdyscyplinarna, która łączy w sobie osiągnięcia biologii, chemii mechaniki i informatyki. Ta nowoczesna dziedzina wiedzy, która stwarza nam nieograniczone możliwości. To prawdziwa rewolucja w dziedzinie materiałów.

Jak twierdzą eksperci, naszą przyszłością jest właśnie nanotechnologia. Musimy podążać jej śladem i czerpać z tej nauki to, co najlepsze. Może nam dać produkty nowatorskie, ułatwiające życie i rozwiązujące nasze problemy. Jest wiele produktów, które już cieszą się powodzeniem na rynku, ale są też takie, które dopiero na niego wejdą.

Prace nad ich wdrażaniem kończą się lub właśnie się zakończyły. Do takich produktów należą między innymi: farby do zastosowań specjalnych, bezpieczne systemy klimatyzacji i filtracji powietrza, cały asortyment galanterii budowlanej, okna, ogrody zimowe, fasady, drzwi, podłogi, wykładziny czy masy tynkarskie.

Nanotechnologia to dziedzina wiedzy, która rozwija się bardzo intensywnie. Osoby zafascynowane nią mogą zgłębiać wiedzę w tego zakresu na studiach wyższych. Nanotechnologia działa na bardzo małych cząsteczkach. Interesuje się nie tylko konkretnym materiałem, ale także jego układami. Jako proces wykorzystuje właściwości materiałów poprzez osiągniecie kontroli na poziomie atomów i opracowanie skutecznego sposobu na wytwarzanie określonych produktów. W tej dziedzinie wyjątkowo przodują Koreańczycy, Japończycy i Amerykanie. Dorównują im również Niemcy.

Mimo iż nanotechnologia jest bardzo młodą dziedziną badań, to wiąże się z nią ogromne nadzieje rozwojowe. Badania prowadzi się z wyraźnym celem praktycznym: jest nim wytwarzanie nowych materiałów oraz rozmaitych urządzeń o właściwościach niespotkanych i nadzwyczajnych z dzisiejszego punktu widzenia.

Naukowcy prowadzą prawdziwe wyścigi w projektowaniu i produkcji określonych rodzajów materiałów. Zastosowanie takich technologii w życiu codziennym sprawia, że niemożliwe staje się możliwe. Dzięki nanotechnologii możemy wynaleźć sposób na leczenie groźnych chorób genetycznych oraz nowotworowych, gdzie będzie zabijać tylko chorobowo zmienione komórki. Nanotechnologia może pomóc pacjentom borykającym się ze schorzeniami neurologicznymi oraz urazami kręgosłupa.

Komentarze