Nietrzymanie moczu po prostatektomii - co warto wiedzieć?

Nietrzymanie moczuNietrzymanie moczu jest problemem, który dotyczy dużej liczby osób, choć nie wszyscy się do tego przyznają. Nie można się temu dziwić, bowiem jest to krępująca dolegliwość, która skutecznie uprzykrza życie. Pokutuje przekonanie, że NTM najczęściej dotyka kobiet, ale statystycznie coraz więcej panów ma ten kłopot, a jednocześnie coraz więcej osób zaczyna śmielej poszukiwać rozwiązań. I słusznie.

Czasem, choć nie zawsze, NTM może być objawem poważniejszej choroby lub powikłaniem po niektórych operacjach, takich jak np. prostatektomia u mężczyzn. Niezależnie od przyczyn warto wiedzieć, jak sobie pomóc.

Nietrzymanie moczu po prostatektomii

Jednym z powodów, które pośrednio mogą prowadzić do nietrzymania moczu może być choroba - u mężczyzn na przykład rak gruczołu krokowego. Wówczas niejednokrotnie jednym z najskuteczniejszych sposobów leczenia jest prostatektomia radykalna. To zabieg, który - wykonany we wczesnym stadium choroby - daje szansę na całkowite wyleczenie nowotworu, ale nierzadko przebiega z powikłaniami. Jednym z nich jest nietrzymanie moczu po prostatektomii. Jest to związane częściowym uszkodzeniem tkanek zwieracza cewki moczowej.

Nietrzymanie moczu po prostatektomii może być kropelkowe, ale może też dochodzić do całkowitego opróżnienia pęcherza w sposób niezamierzony. Kłopoty mogą się nasilać w określonych sytuacjach. Na przykład wówczas, gdy wzrasta ciśnienie śródbrzuszne, do czego dochodzi m.in. w czasie podnoszenia czegoś ciężkiego, ale też nawet podczas kichania, kaszlu czy śmiechu.

Jak ułatwić sobie życie z nietrzymaniem moczu?

Choć samo nietrzymanie moczu nie jest może schorzeniem zagrażającym życiu, potrafi je skutecznie utrudnić. Istnieją różne sposoby na to, by zminimalizować problem, a także przyspieszyć powrót do pełnej kontroli nad oddawaniem moczu.

Jednym z nich jest ćwiczenie mięśni Kegla. Warto dowiedzieć się, jak poprawnie ćwiczyć - to warunkuje powodzenie terapii.

Inną ważną kwestią jest zapewnienie sobie komfortu i pewności siebie. Na rynku istnieje dużo produktów higienicznych, które mają za zadanie zapewnienie niezawodnej ochrony w problemach z nietrzymaniem moczu. Nawet jeśli stosujemy leki czy wspomniane ćwiczenia, na pierwsze efekty trzeba trochę poczekać. Nie ma powodu, żeby w owym czasie skazywać się na niewychodzenie z domu i unikanie ulubionych aktywności.

Istnieją specjalne linie produktów higienicznych, które są przeznaczone dla kobiet i dla mężczyzn - z uwzględnieniem ich potrzeb i różnic anatomicznych. Przy umiarkowanym NTM sprawdzą się specjalne wkładki dla mężczyzn. Mają czarny kolor, dlatego nie rzucają w oczy. Jednocześnie są bardzo chłonne i zapewniają ochronę przed przeciekaniem. W przypadku większego lub całkowitego braku kontroli nad pęcherzem dobrze sprawdzi się z kolei bielizna chłonna. Jest cienka i zaprojektowana w taki sposób, że zapewnia wygodę dopasowując się do ciała, ale jednocześnie nie wywołując podrażnień czy otarć. Bezpłatną próbkę produktów można zamówić na tej stronie: https://www.tena.pl/bezplatna-probka.

Komentarze