Nanotechnologie

Co to jest nanotechnologia? Zastosowanie nanotechnologii

NanotechnologieNanotechnologia jest nauką, która zajmuje się tworzeniem określonych struktur na poziomie nanometrycznym, czyli poziomie atomów i cząsteczek.

Jej historia sięga lat 50-tych ubiegłego wieku. Następne lata i dziesięciolecia to okres wielkiego i dynamicznego rozwoju nanotechnologii. Za ważne odkrycia uznać można odkrycie fulerenów, wykonanie napisu IBM za pomocą skaningowego mikroskopu tunelowego przez dwóch fizyków, wykorzystanie metody wiązek molekularnych do tworzenia drutów kwantowych, studni kwantowych oraz kropek kwantowych.

Więcej…

 

Nanotechnologia i jej zastosowanie

NanotechnologiaSłyszymy ten termin coraz częściej i zastanawiamy się: co tak naprawdę oznacza? Czym jest nanotechnologia? Jest to ogólna nazwa całego procesu różnorodnych technik, których celem jest wytworzenie struktur manometrycznych, czyli bazujących na poziomie cząsteczek i pojedynczych atomów.

Więcej…

   

Nanotechnologia w życiu codziennym

Nanotechnologie w życiu - nanomateriałyNowoczesne technologie znajdują również zastosowanie w życiu codziennym.

Już podczas budowy domu można skorzystać z nowoczesnych tynków i farb z nanosrebrem, które wykazują właściwości przeciwgrzybicze i biobójcze. W przypadku wentylacji i klimatyzacji warto zastosować w swoich domach i miejscach pracy nowoczesne urządzenia wentylujące i filtry, które podnoszą komfort życia codziennego i pracy.

Więcej…

 

Nanotechnologia - nauka przyszłości

NanotechnologiaTermin nanotechnologia możemy rozumieć dwojako. Pierwsze rozumienie pochodzi od osoby fizyka Feynmana, który to sformuował wizję możliwości stworzenia urządzeń, które będą produkowały nowe przez składanie ich z pojedynczych atomów.

W rozumieniu fizyka ta dziedzina wiedzy jest odpowiedzialna za sposób wytwarzania zorganizowany na poziomie pojedynczych molekuł poprzez używanie specjalistycznych nanomaszyn.

Więcej…