Po co nam technologie RFID?

Technologia RFIDTerminem technologii RFID określa się rozwiązania pozwalające na identyfikacje obiektów, przedmiotów i produktów wyposażonych w tzw. znaczniki radiowe. Dane zapisane w pamięci takiego znacznika ograniczają się najczęściej do ciągu liczb będącego indywidualnie przypisanym urządzeniu numerem. Niezbędnym do interpretacji takich danych jest odpowiedni czytnik, który emitując fale radiowe dokonuje ich interpretacji. Adekwatnie do wymaganych przez użytkownika celów, pozyskane dane mogą zostać szybko przesłane do komputera.

Do czego najczęściej używane są systemy RFID? Popularnym zastosowaniem tej technologii mogą być np.: zamki z zabezpieczonym dostępem, które odblokowują się dopiero po otrzymaniu określonego sygnału z karty odbezpieczającej, technologia ta znalazła bardzo szerokie zastosowanie i jest używana na całym świecie.

Z czasem nastąpiła ekspansja tego typu rozwiązań do coraz większej liczy dziedzin ludzkiego życia - powszechnie zaczęto używać technologii znaczników radiowych w spedycji i transporcie. Rolnictwo przeżyło małą rewolucję, bydło hodowlane zaczęto bowiem znakować przy użyciu technologii RFID, umożliwiło to szybki odczyt danych, oraz zawarcie na takim znaczniku dodatkowych informacji dotyczących konkretnego zwierzęcia, usprawniło to proces znakowania bydła.

Przeciętny człowiek spotyka się z omawianymi tu rozwiązaniami niezwykle często, głównie nie mając świadomości tego faktu. Podróżując do rodziny czy jadąc na wakacje mijamy niejednokrotnie systemy automatycznych opłat na autostradach i wybranych drogach - tu podstawą również jest technologia oparta na radiowej transmisji danych. Rozwiązania tego typu zostały wprowadzone już pod koniec lat 80. Wybrały je początkowo władzę skandynawskie, RFID spotkało się tam z bardzo pozytywnym przyjęciem i szybko nastąpiła ekspansja podobnych systemów rozliczeń na inne części globu.

Ostatnie lata to niejako odkrycie radiowej transmisji danych na nowo. Zyskała ona nowe pole do prezentacji swoich możliwości - biznes i produkcję. Umożliwiła większą automatyzacje dostaw, usprawniła prace działów kontroli produktów. Inwentaryzacja stanów magazynowych stała się nagle niezwykle prosta i znacznie szybsza niż miało to miejsce wcześniej, usprawniono także obsługę klienta. Przemysł odzieżowy również dużo zyskał na rozprzestrzenieniu się RFID, dzięki niemu można dokładniej kontrolować ilość dostępnych produktów np. w określonej placówce sklepu.

Autor: www.pirxon.com.

Komentarze