Pompy ciepła - rodzaje, zastosowanie i cena. Zminimalizowanie opłat za energię, przy pomocy której ogrzejemy dom, staje się coraz częściej priorytetem. Konwencjonalne jej źródła są coraz droższe, a całkowite wyczerpanie się nawet najbogatszych złóż zbliża się nieubłaganie. Alternatywą okazują się pompy ciepła, które mogą pracować równie wydajnie, co stosowane dziś tradycyjne metody ogrzewania domów i innych budynków.
Pompy cieplne dzieli się ze względu na rodzaj źródła, z którego pozyskiwane jest ciepło. Wyróżnia się następujące rodzaje pomp ciepła.
Pompy ciepła - rodzaje
- ASHP, pompa ciepła powietrzna, gdzie źródłem ciepła jest pobrane z zewnątrz powietrze. Dzieli się na dwa typy: pompa powietrze – powietrze (transport ciepła do wewnątrz) oraz powietrze - woda (ciepło transportowane do obiegu grzewczego i zbiornika z gorącą wodą). Ten rodzaj charakteryzuje się mniejszą wydajnością zwłaszcza w okresie zimowym. Zaleca się stosowanie powietrznej pompy ciepła z układami niskotemperaturowymi, np. ogrzewaniem podłogowym. Zazwyczaj maksymalna temperatura wody grzejnej nie przekracza 38 - 40 stopni C. Ich cena waha się od 1 500 do 10 000 zł.
- EAHP, pompa ciepła na wylotowe powietrze, która pobiera ciepło z powietrza wylotowego budynku, co wymaga mechanicznej wentylacji. Także w tym przypadku dzieli się na pompy transportujące ciepłe powietrze bezpośrednio do powietrza wlotowego oraz obiegu grzewczego i zbiornika ciepłej wody.
- GSHP, pompa ciepła gruntowa, gdzie źródłem ciepła jest grunt lub inne podłoże. Dalszy podział został dokonany w zależności od źródła ciepła, np. gleba, skała, zbiornik wodny. Ten rodzaj pomp stosuje się do transportu ciepła zarówno do obiegu grzewczego, jak i domowego zbiornika gorącej wody. Rodzaj ten jest zdecydowanie bardziej wydajny i bez obaw będzie współpracował z większością układów grzejnych. Temperatura wody grzejnej wynosi około 60 stopni C, cena tego typu urządzenia waha się między 30 000 a 50 000 zł.
- WSHP, pompa ciepła wodna, gdzie jako źródło używa się ciepłą wodę płynącą. Zewnętrznym źródłem zasilania jest energia elektryczna, olej lub gaz. Pompa tego rodzaju działa przez cały rok, osiągając niższą skuteczność podczas intensywnych mrozów.
Warto podkreślić, że obecnie na rynku są dostępne także pompy ciepła hybrydowe, które różnią się w zależności od zastosowanych rozwiązań. Trudno wybrać uniwersalny najlepszy rodzaj pompy ciepła. Na ich funkcjonowanie ma wpływ szereg czynników, jak ocieplenie i wielkość budynku. Dlatego przed podjęciem decyzji należy skonsultować się ze specjalistą i precyzyjnie określić swoje oczekiwania.
Komentarze