Poznaj skuteczne metody walki z nietrzymaniem moczu!

UrologSzeroka skala problemu nietrzymania moczu sprawia, że coraz więcej osób przestaje uznawać go za wstydliwą dolegliwość przypisywaną podeszłemu wiekowi, z którą po prostu trzeba nauczyć się żyć - wręcz przeciwnie, coraz częściej próbuje się z nią walczyć. I słusznie, szybkie działanie pozwala bowiem nie tylko ograniczyć uciążliwe skutki NTM, ale też zupełnie je wyeliminować. Receptą na sukces w tej kwestii jest jednak determinacja i upór w dążeniu do celu, którego pierwszy krok powinna stanowić wizyta u lekarza.

Nietrzymanie moczu - kogo może dotknąć ten problem?

Myli się ten, kto sądzi, że nietrzymanie moczu jest problemem wyłącznie osób starszych. Częściowa, a nawet całkowita utrata kontroli nad pęcherzem bardzo często dotyka osób młodych, które na skutek działania różnych przyczyn zaczynają zmagać się z tą przykrą i bardzo wstydliwą dolegliwością. Niestety nie każda z nich decyduje się na podjęcie leczenia. Zdarza się, że pacjenci zatajają przed lekarzami prowadzącymi fakt problemów z kontrolą pęcherza, w ogóle się do nich nie przyznając. To duży błąd. Niejednokrotnie bowiem podjęcie odpowiednich metod leczenia pozwala niemal całkowicie wyeliminować problem, a tym samym jego wstydliwe następstwa.

Pierwszym krokiem w walce o lepszą jakość życia powinna być wizyta u specjalisty, poprzedzona konsultacją z lekarzem pierwszego kontaktu. Nie zawsze bowiem nietrzymanie moczu wymaga specjalistycznych metod leczenia. Często zdarza się, że ma ono wyłącznie charakter przejściowy, a przyczyny odpowiedzialne za jego wystąpienie można łatwo wyeliminować, na przykład poprzez zażywanie leków o działaniu moczopędnym, zmianę diety czy też wyleczenie stanu zapalnego pęcherza.

Zazwyczaj wyeliminowanie głównej przyczyny odpowiedzialnej za nietrzymanie moczu wymaga wdrożenia farmakologii, czasem zaś konieczna jest interwencja chirurgiczna. Nie bez znaczenia dla skuteczności leczenia, a także zapobiegania dolegliwości jest też przestrzeganie kilku prostych zasad.

Jak zwalczać problem nietrzymania moczu?

Zarówno w zwalczaniu, jak i w zapobieganiu występowaniu nietrzymania moczu bardzo ważne jest stosowanie na co dzień kilku zasad. Dotyczą one prowadzonego trybu życia oraz odżywiania. Aby ograniczyć ryzyko wystąpienia problemów z kontrolą pęcherza, a zarazem zapobiegać nawrotom dolegliwości, przede wszystkim należy zachowywać prawidłową masę ciała, być aktywnym fizycznie, ograniczyć spożywanie napojów moczopędnych, a także używek (1).

W leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu istotną rolę odgrywają także ćwiczenia mięśni Kegla. Ważne jednak, aby ich wykonywanie odbywało się pod kontrolą specjalisty, ćwiczenie niewłaściwych partii mięśni może bowiem przynieść skutek odwrotny do zamierzonego, a więc nasilić uciążliwe objawy. Niekiedy w leczeniu nietrzymania moczu konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego polegającego m.in. na podwieszeniu szyi pęcherza moczowego. Najczęściej dotyczy to tzw. wysiłkowego nietrzymania moczu.

Równie ważna jak samo leczenie jest dbałość o komfort odczuwany przez pacjenta przez cały czas jego trwania. Niezbędne w tym zakresie są wszelkiego rodzaju środki higieniczne, które pochłaniają wilgoć i absorbują nieprzyjemne zapachy. Do najskuteczniejszych należą pieluchomajtki - polecane osobom, u których dochodzi do upuszczania dużych ilości moczu - oraz wkładki, np. marki TENA. Bezpłatne próbki obydwu produktów można zamówić do przetestowania na stronie internetowej: https://www.tena.pl/bezplatna-probka.

Bibliografia:

  1. Drabczyk R. Nietrzymanie moczu. https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/57804,nietrzymanie-moczu. Data dostępu: 18.11.2018.

Komentarze