Styropiany EPS, XPS i płyty PIR - porównanie zalet i zastosowań

StyropianZgodnie z aktualnymi wymogami współczynnik przenikania ciepła U ścian zewnętrznych nie powinien być większy niż 0,23, a od 2021 r. - 0,20 W/(m2·K). Aby osiągnąć takie parametry niezbędne jest zastosowanie odpowiedniej izolacji budynku. W tym celu można użyć styropianu EPS, XPS lub płyt PIR. Czym wyróżniają się poszczególne rozwiązania i w jakich miejscach najlepiej pełnią swoją funkcję?

Surowe normy narzucone przez dyrektywy europejskie sprawiają, że materiały budowlane muszą spełniać wysokie wymagania pod względem właściwości użytkowych. Prawidłowa termoizolacja budynków zapobiega mostkom termicznym i ucieczce ciepła na zewnątrz. To nie tylko zwiększenie komfortu mieszkania, ale także kilkudziesięcioprocentowe oszczędności w kosztach ogrzewania. Izolacja chroni przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, wilgocią, wiatrem oraz hałasem - jest ona wymagana jest praktycznie w każdym miejscu budynku: na ścianach, stropach, na dachu, w piwnicy i na poddaszu(nawet jeśli owo poddasze nie jest użytkowane). W celu przeprowadzenia skutecznej izolacji możemy sięgnąć po styropian EXP, XPS lub płyty poliuretanowe PIR.

Styropian EXS - podstawowa wersja styropianu

Styropian z polistyrenu ekspandowanego powstaje poprzez spienienie i sklejenie granulek w bloki, które przycina się w płyty o konkretnych wymiarach i grubości. Na skutek procesu na powierzchni styropianu można zauważyć puste otwory. To miejsce na powietrze, które jest naturalnym izolatorem. Z jednej strony zwiększa to porowatość, ale z drugiej oznacza, że styropian EPS nie powinien być stosowany tam, gdzie narażony jest na duże obciążenie, np. na fundamentach. Gdzie w takim razie go montować? Przede wszystkim do ocieplania ścian, podłóg na gruncie i płaskich dachów. Należy jednak pamiętać o tym, by wybrać produkt odpowiednio wytrzymały. Wtedy nada się także na podłogę w garażu, przydomowym parkingu czy podjeździe. Styropian EPS dobrze sprawdza się na podłogach pływających, warto wtedy zadbać o produkt z lepszą izolacją akustyczną. Bardzo ważną zaletą styropianu jest ograniczona paroprzepuszczalność, dzięki czemu może być stosowany pod każdego rodzaju tynkiem bez obaw o zawilgocenie ściany.

Styropian XPS - udoskonalona forma styropianu

Styropian ekstrudowany, zwany także styrodurem, produkuje się poprzez wtłoczenie granulek do form i rozpoczęcie procesu spieniania. W efekcie otrzymujemy produkt o znacznie mniejszej porowatości, większej gęstości i jednolitości. Wraz z tą cechą XPS zyskuje szereg właściwości, m. in. lepsze parametry izolacyjne. Z uwagi na zwiększoną twardość styropian idealnie sprawdzi się jako izolacja fundamentów, gdzie dodatkowo chroni hydroizolację położoną na ich zewnętrznej powierzchni przed uszkodzeniami mechanicznymi. Styrodur doskonale nadaje się na mocno eksploatowaną podłogę i wszędzie tam, gdzie miejsce narażone jest na szczególne działanie czynników pogodowych: jako ocieplenie dachów, ścian zewnętrznych i fasady budynków. Duża wytrzymałość pozwala stosować styropian XPS w pomieszczeniach nieogrzewanych lub w miejscach, na które wywierany jest duży nacisk, np. w piwnicach, garażach oraz na posadzkach pod parkingiem. Doskonale wypełni on miejsca, w których tradycyjny styropian EPS jest niewystarczający.

Płyty poliuretanowe PIR - ulepszona wersja poliuretanu

Płyty PIR charakteryzują się niezwykle dużą izolacyjnością. Warstwa tego materiału pozwala na uzyskanie termoizolacji na poziomie nawet o 70% wyższym niż w przypadku styropianu lub wełny mineralnej. Z tego powodu można stosować je we wszystkich miejscach, szczególnie tych narażonych na działanie wilgoci, pogody czy ucisku. Wytrzymałość na uszkodzenia oraz wysoka odporność na ściskanie sprawiają, że płyty z pianki poliuretanowej można wykorzystywać do izolacji ścian, dachów płaskich i spadzistych oraz posadzek. PIR sprawdzi się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Doskonale zaizoluje fundamenty, tarasy, stropy, fasady, balkony, klatki schodowe, a nawet mury trójwarstwowe.

Źródło: https://styropianonline.pl/.

Komentarze