Tajemnicze humektanty a naturalne nawilżenie skóry

Nawilżanie skóryNawilżenie to jedna z najważniejszych procesów w kosmetologii, niezbędnych dla zdrowia skóry i włosów. Wiemy, że niezastąpiony w tym jest aloes. Jak działa i dlaczego ponoć jest kilkukrotnie skuteczniejszy w nawilżaniu i utrzymywaniu wilgoci niż czysta woda? Wszystkiemu winne są małe, tajemnicze cząsteczki nazywane humektantami.

Czym tak naprawdę są humektanty i jakie mają właściwości?

Zacznijmy od ustalenia, czym właściwie są humektanty. To higroskopijne cząsteczki białka, o strukturze umożliwiającej absorpcję wody z otoczenia oraz wiązanie jej. Ich podstawowym zadaniem jest utrzymanie wilgoci, na przykład w warstwie rogowej naskórka.

Mają wielorakie przeznaczenie, między innymi znalazły olbrzymie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Stosuje się je przede wszystkim w produktach służących do intensywnego nawilżania skóry i włosów.

Są używane do pielęgnacji suchej i podrażnionej skóry oraz matowych włosów z tendencją do łamania się. Najczęściej w kosmetykach występują wspólnie z emolientami i substancjami o właściwościach okluzyjnych (woskami i olejami), a działanie tych trzech rodzajów substancji ściśle się uzupełnia i prowadzi do pełnego nawilżenia skóry lub włosów. Jeśli zastosujemy je wszystkie, możemy liczyć na najlepsze możliwe efekty.

Jak to działa? Mówiąc najprościej, emolienty uzupełniają braki w skórze, wygładzając ją, substancje o właściwościach okluzyjnych, tworzą na powierzchni skóry film, zapobiegający odparowywaniu z naskórka wody, którą dostarczyły do niej wcześniej humektanty.

Humektanty czerpane wprost z natury

Warto pamiętać, że niektóre humektanty znajdują się już w ludzkim ciele. Przykładem jest choćby tak popularny ostatnimi czasy kwas hialuronowy, który odpowiada za dobrą kondycję naszej skóry oraz jej zdrowy i młodzieńczy wygląd.

Humektanty bywają też wytwarzane w laboratoriach, jednak jeśli zależy nam na bio pielęgnacji naszej skóry i włosów, warto skupić się na dostarczaniu wyłącznie białek pochodzenia naturalnego. Do najbardziej popularnych substancji nawilżających, pochodzących wprost z otaczającej nas przyrody, należą między innymi: miód, mocznik, gliceryna, baobab, proteiny ryżu oraz oczywiście aloes.

W jaki sposób aloes nawilża naszą skórę i włosy?

Chociaż samo odkrycie i opisanie cząsteczki białka to odkrycie nie tak odległe, nawilżające właściwości aloesu wykorzystywano już od czasów zamierzchłej starożytności w Egipcie, Grecji czy Rzymie. Uwielbiała go Kleopatra, która regularnie stosowała puder ze sproszkowanym aloesem oraz oddawała się kąpielom w soku aloesowym.

Aloes zapewnia skórze głębokie nawilżenie oraz elastyczność. Działa szybko, docierając do głębokich warstw skóry. Dzięki niemu staje się ona zdecydowanie bardziej napięta i wyrównana.

W przypadku włosów, możemy mówić oczywiście również o nawilżeniu, a także ściśle z nim powiązanym wzmożonym połyskiem, lepszym układaniem się oraz znaczącym ograniczeniem puszenia niesfornych kosmyków.

Sok można stosować na różne sposoby. Można wcierać go w skórę lub zdecydować się na zakup kosmetyków (kremów, balsamów i maseczek) z solidną dawką aloesu w składzie. Jeśli zależy nam z kolei na nawilżeniu włosów, mamy jeszcze więcej możliwości.

Sok lub żel z aloesu możemy dolewać do szamponu lub maseczek do włosów. Świetnie sprawdzają się również do wszelkich płukanek, wcieranek oraz olejowania włosów. Ten ostatni proces to świetny przykład wspólnego działania humektantów (żel aloesowy) oraz emolientów i substancji o właściwościach okluzyjnych (wybrany przez nas olej roślinny).

Humektant jako podstawa nawilżenia skóry

Białka o właściwościach higroskopijnych są niezbędne dla utrzymania prawidłowego nawilżenia skóry. Bez nich pozostałe substancje nawilżające, o których wspomnieliśmy wcześniej, nie są w stanie pokazać pełni swej skuteczności. Dzięki nim możemy cieszyć się piękną, w pełni zdrową, głęboko nawilżoną i młodzieńczą skórą przez naprawdę długi czas.

Choć można je znaleźć w sklepowych kosmetykach, warto sięgnąć po produkty, dane nam przez naturę, a szczególnie zwrócić uwagę na łatwo dostępny aloes. Bardzo szybko się wchłania, głęboko nawilża skórę, dodając jej piękna i opóźniając procesy starzenia. Dzięki temu każdego dnia dba o naszą dobrą formę i nieustannie piękny wygląd.

Aloes to prawdziwy, naturalny skarb dla zdrowia i urody. Wykorzystuje się go w zrównoważonej diecie, w kosmetykach i produktach leczniczych. Jeśli masz pytania lub pragniesz dowiedzieć się więcej, zapraszamy do odwiedzenia strony: https://najlepszyaloes.pl, na której odkryjesz wszystkie dobroczynne oblicza aloesu.

Komentarze