Tradycyjne i nowoczesne metody usuwania próchnicy

DentystaPróchnica to jedna z najbardziej rozpowszechnionych chorób zakaźnych. Nieodpowiednia dieta oraz niewłaściwa higiena jamy ustnej, a zwłaszcza jej brak stwarzają warunki, w których bakterie doprowadzają do odwapnienia i destrukcji twardych tkanek zęba. Na szczęście nie tylko można jej zapobiegać, ale można ją wyleczyć.

Tradycyjna metoda usuwania próchnicy

Prawie każdy dorosły człowiek i co drugie dziecko mają przynajmniej po jednym wypełnieniu. Wizyta u dentysty nie należy do przyjemnych, gdy planowane jest leczenie próchnicy. Stomatolog tradycyjnym wiertłem usuwa zmienione próchniczo tkanki, by potem założyć w powstałym ubytku wypełnienie. Leczenie takie jest często nieprzyjemne, dlatego naukowcy od lat poszukują alternatywnych metod.

Nowoczesne metody usuwania próchnicy

  1. Żel Carisolv - stomatolog zeskrobuje tkanki próchnicze przy pomocy specjalnego narzędzia po uprzednim rozpuszczeniu ich aktywnym żelem. Niestety nie da się całkowicie zrezygnować z borowania, gdyż stare wypełnienia czy dostęp do głębszych warstw można uzyskać tylko przy użyciu wiertła.
  2. Icon - wypełnianie małych ubytków i tych na trudno dostępnych powierzchniach zęba płynną żywicą.
  3. Laser - usuwanie próchnicy odbywa się przy użyciu wiązki światła laserowego, który działa również bakteriobójczo. Nie można usuwać tą metodą starych ubytków i prowadzenie światła musi być bardzo precyzyjne, by nie uszkodzić zdrowych tkanek.
  4. Terapia ozonem - zwalczanie próchnicy odbywa się przy użyciu ozonu. Przy głębokich ubytkach jest to metoda towarzysząca tradycyjnemu leczeniu, gdyż odkaża już opracowany ubytek. Przy małych sprawdza się doskonale i często nie ma nawet potrzeby zakładania wypełnienia.
  5. Abrazja powietrzna - usuwanie próchnicy odbywa się przy użyciu powietrza z cząsteczkami tlenku glinu, które wydobywa się ze specjalnej dyszy pod wysokim ciśnieniem. Jest to metoda prawie pozbawiona bólu, można nią także usuwać stare wypełnienia. Ze względu na towarzyszące tej metodzie duże ilości pyłu, nie wolno jej stosować w przypadku astmy.
  6. Ultradźwięki - ubytki próchnicze można też opracowywać przy użyciu urządzenia do usuwania kamienia nazębnego, wystarczy zmienić końcówkę. Jest to metoda rzadko stosowana i może jej towarzyszyć ból.

Usuwanie próchnicy u małych pacjentów

Zęby mleczne są bardzo podatne na próchnicę, która rozprzestrzenia się w nich szybciej, niż w zębach stałych. Dlatego bardzo ważne są regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym, by wcześnie wykryć zmiany próchnicze. Na początku jest bardzo łatwo ograniczyć lub nawet zahamować rozprzestrzenianie się procesu próchniczego poprzez remineralizację (lokalne stosowanie skoncentrowanych związków fluoru) i impregnację (użycie związków bakteriobójczych utwardzających próchnicę, co ją unieszkodliwia). W przypadku większych ubytków można stosować metody usuwania próchnicy podobnie jak u osób dorosłych.
Gdy u maluchów konieczne jest wykonanie leczenia inwazyjnego, a brak jest współpracy ze strony dziecka, można zaplanować zabieg w znieczulenie ogólnym lub podtlenkiem azotu.

Mimo że dzisiejsza stomatologia dysponuje różnymi metodami usuwania próchnicy, jak na razie nie udało się całkowicie wyeliminować borowania i bólu. Tylko idealny higiena jamy ustnej, czyszczenie przestrzeni międzyzębowych, właściwa dieta i regularne kontrole u dentysty gwarantują rzadkie spotkanie zębów z wiertłem.

Artykuł powstał przy współpracy z Hippolit.

Komentarze