Urologia i jej dwa oblicza

UrologW dzisiejszych czasach coraz częściej mamy do czynienia z rozczłonkowywaniem się poszczególnych dziedzin medycyny. Tak samo jest również z urologią. Dziś możemy skorzystać z zarówno pomocy typowo lekarskiej-medycznej, a więc leczniczej, jak i estetycznej, opartej o zabiegi poprawiające nie tylko funkcjonowanie, ale i wygląd narządów płciowych czy też moczowych. W dzisiejszym artykule przedstawimy dwa oblicza urologii.

Urologia to dział medycyny, który - najprościej mówiąc - zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem układów: płciowego i moczowego. Do urologa chodzą głównie mężczyźni, jednak nie oznacza to, że jest on lekarzem przeznaczonym wyłącznie dla męskiej części populacji. Z pomocy lekarza tej specjalizacji korzystają również kobiety - częściej jednak z problemami z układem moczowym niż płciowym.

Dziś urologia ma dwa oblicza: lecznicze oraz estetyczne. Czym się charakteryzują?

Urolog

Urologia kliniczna - zadania i choroby

Do lekarza urologa zajmującego się wyłącznie leczeniem chorób zgłaszają się osoby, które wymagają interwencji lekarskiej ze względu na zagrożenie zdrowia lub życia. Zajmuje się on diagnostyką, badaniami oraz leczeniem chorób. Do tego typu lekarza zgłosimy się z następującymi objawami: nietrzymanie moczu, ból elementów układu moczowego lub płciowego, zmieniony mocz (np. kolor czy konsystencja), obrzęki (np. jąder czy prącia), bóle podbrzusza i obrzęk brzucha naciskający na pęcherz, a także pieczenie cewki moczowej.

Lekarz urolog przeprowadzi stosowne badania (na przykład USG moszny) i wskaże diagnozę. Następnie zaleci odpowiednie leczenie. Najczęstszymi chorobami, jakie leczy urologia kliniczna, są: różnorodne stany zapalne, nowotwory układu moczowego lub płciowego, impotencja, choroby prostaty, zaburzenia funkcji ww. układów.

Urolog

Urologia estetyczna - zadania i zabiegi

Nieco inna w swojej charakterystyce jest urologia estetyczna. Ona ma na celu głównie poprawić jakość życia mężczyzn poprzez zabiegi polepszające wygląd narządów płciowych. Warto jednak wspomnieć, że wśród zabiegów odnaleźć można również takie, które skupiają się na poprawieniu funkcjonalności układu moczowego czy tez płciowego.

Na zabieg z wykorzystaniem urologii estetycznej decyduje się coraz więcej panów. Chcą oni podnieść poziom swojego życia seksualnego lub też poprawić stan zdrowia układów. Pierwsza wizyta u specjalisty na przykład z renomowanej Kliniki Ambroziak wygląda podobnie do tej u urologa klinicznego. Następują badania i obserwacje, po których lekarz stawia diagnozę i decyduje o sposobie działania. Do najpopularniejszych zabiegów tej gałęzi urologii możemy zaliczyć: plastykę wędzidełka prącia, operację stulejki, wodniaka jądra i przepukliny pachwinowej, ostrzyknięcie pęcherza toksyną botulinową czy też wszczepienie implantu jądra.

Komentarze