Ciekawe eksperymenty fizyczne

Wiele osób uważa, że fizyka jest nudna, ale to nieprawda. W tej dziedzinie wiedzy przeprowadzało się i przeprowadza nadal bardzo ciekawe eksperymenty.

Wiele z nich nazywa się nawet najpiękniejszymi eksperymentami fizyki, ponieważ wiele wniosły do rozwoju tej dziedziny wiedzy. Te eksperymenty wykonywali zazwyczaj słynni badacze, fizycy, astronomowie.

Do najbardziej znanych eksperymentów fizycznych zalicza się między innymi: pomiar obwodu Ziemi, jakiego dokonał Eratostenes, eksperyment z hydrostatyki Archimedesa czy eksperyment Younga, znany jako interferencja światła na dwóch szczelinach.

Do pasjonujących doświadczeń fizycznych zalicza się także eksperymenty Newtona, który przeprowadził rozszczepienie światła za pomocą pryzmatu czy doświadczalne potwierdzenie ruchu obrotowego Ziemi za proca wahadła Foucaulta. Interesujące doświadczenie przeprowadzał też Galileusz. Na uwagę zasługuje obserwacja ruchu ciał staczających się z równi pochyłej oraz eksperyment na temat spadku swobodnego ciał o różnej masie.

Komentarze