Nanotechnologia i jej zastosowanie

NanotechnologiaSłyszymy ten termin coraz częściej i zastanawiamy się: co tak naprawdę oznacza? Czym jest nanotechnologia? Jest to ogólna nazwa całego procesu różnorodnych technik, których celem jest wytworzenie struktur manometrycznych, czyli bazujących na poziomie cząsteczek i pojedynczych atomów.

Współcześnie, nanotechnologia jest tematem bardzo modnym i oznaczającym dziedzinę, która rozwija się wyjątkowo prężnie. Obejmuje ona między innymi produkcję tworzyw sztucznych, sztucznych włokiem, fulerenów czy nanorurek.

Nanotechnologia odgrywa bardzo ważną rolę w różnych dziedzinach życia, między innymi w medycynie, transporcie, przemyśle spożywczym, elektronicznym oraz produkcji ubrań. W medycynie nanotechnologia okazuje się nieoceniona w procesie produkowania implantów oraz przeprowadzaniu badań endoskopowych. Nie można zapomnieć również o nanolekach, będących przyszłością światowej farmacji. Technika nanotechnologii wykorzystywana jest między innymi w przypadku zażywania leków w wysokich stężeniach. Wykorzystywanie tej innowacji sprawia, że ryzyko wystąpienia działań niepożądanych jest zredukowane do minimum. Tradycyjne metody podawania leków obejmują ich aplikację doustnie lub dożylnie. Lek przedostaje się więc do układu pokarmowego lub krwionośnego.

Marzeniem lekarzy jest, aby dostawał się on od razu do źródła, do przyczyny dolegliwości. Nanotechnologia sprawia, że medykament trafia dokładnie tam, gdzie powinien, a transportowanie go w specjalnej kapsule sprawia, że nie oddziałuje on na inne, zdrowe tkanki i organy. Lekarze widzą również w nanotechnologii nadzieję dla onkologii.

Specjalne nanoroboty miałyby stać się sposobem w walce z rakiem, poprzez błyskawiczne wykrywanie i eliminowanie komórek nowotworowych. W branży transportowej nanotechnologia przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa oraz odporności pojazdów. Z materiałów manometrycznych wykonywane są między innymi nadwozia oraz deski rozdzielcze, co zwiększa ich wytrzymałość na różnorodne uszkodzenia.

Nanomateriały zawierają również lakiery, którymi pokrywa się karoserie samochodowe. Nanotechnologia odgrywa też istotną rolę w przemyśle spożywczym, a dokładniej w pakowaniu produktów. Nanomateriały wykorzystywane są do produkcji butelek i folii. W przemyśle odzieżowym służą one z kolei do pokrywania odzieży, głównie roboczej, medycznej oraz sportowej. Takie tkaniny są o wiele bardziej wytrzymałe i odporne na działanie bakterii.

Nanosrebro

Wiadomo, że pot jest zjawiskiem niezbędnym dla sprawnego funkcjonowania naszego organizmu oraz zupełnie naturalnym. Dzięki niemu możliwe jest regulowanie gospodarki naszego ciała. Z chwilą wydalanie potu jest on bezzapachowy, dopiero, gdy zaczynają rozkładać go bakterie, zapach potu staje się nieprzyjemny. Można jednak temu zapobiec, dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii. Tkaniny zaimpregnowane cząsteczkami srebra są zdolne do zabijania bakterii, które są odpowiedzialne na rozkładanie potu i tym samym za rozkładanie potu.

Dzięki temu nie będą wydzielały tego przykrego zapachu podczas dłuższego użytkowania. Na co dzień używamy również innych akcesoriów, które można z powodzeniem zaimpregnować srebrem. Należą do nich na przykład meble plażowe i tarasowe czy materace. Dzięki temu są wolne od różnych bakterii, które z chęcią pożywają się resztkami na nich pozostawionymi, takimi jak kremy czy olejki do opalania. Nowoczesne technologie są wykorzystywane również w przypadku ochraniania basenów czy kąpielisk przed szkodliwymi bakteriami.

Komentarze

Nanomax
Zapraszamy do przetestowania jedynych w Polsce środków chemii gospodarczej z aktywnymi cząstkami nanosrebra!
https://sklep.dynamic.pl