Nowe technologie

GMO - organizmy genetycznie modyfikowane. Co to jest GMO?

Organizmy genetycznie modyfikowaneGMO - organizmy genetycznie modyfikowane. Co to jest GMO? Kilkadziesiąt lat temu to, co jest dziś oczywistością, było odległymi oderwanymi od rzeczywistości marzeniami. Nie inaczej było z ingerencją w geny organizmów, ba, kolejne kilka dekad wcześniej nie istniało pojęcie genu. Dzisiaj jednak w różnych ośrodkach naukowych trwają badania nad potencjałem, jaki kryje w sobie inżynieria genetyczna.

Więcej…

 

Biostatystyka a statystyka - definicja, cele, zastosowanie

Biostatystyka a statystykaBiostatystyka a statystyka - definicja, cele, zastosowanie. Przed zagłębieniem się w definicję biostatystyki należy wspomnieć o uwarunkowaniach prawnych, które regulują tę interdyscyplinarną dziedzinę nauki. Do badań statystycznych wykorzystywane zwykle są dane medyczne, które stanowią kategorię danych osobowych.

Więcej…

   

Nanotechnologia i jej zastosowanie

NanotechnologiaSłyszymy ten termin coraz częściej i zastanawiamy się: co tak naprawdę oznacza? Czym jest nanotechnologia? Jest to ogólna nazwa całego procesu różnorodnych technik, których celem jest wytworzenie struktur manometrycznych, czyli bazujących na poziomie cząsteczek i pojedynczych atomów.

Więcej…

 

Osiągnięcia biotechnologii

Osiągnięcia biotechnologiiCoraz więcej dziedzin naszego życia jest dominowanych poprzez osiągnięcia nauki, a konkretnie biotechnologii. Dotyczą one medycyny, farmakologii, gospodarki a nawet żywności. Jak to przy nowych technologiach bywa, są ich zwolennicy a także masa przeciwników.

Więcej…