Nowe technologie

GMO - organizmy genetycznie modyfikowane. Co to jest GMO?

Organizmy genetycznie modyfikowaneGMO - organizmy genetycznie modyfikowane. Co to jest GMO? Kilkadziesiąt lat temu to, co jest dziś oczywistością, było odległymi oderwanymi od rzeczywistości marzeniami. Nie inaczej było z ingerencją w geny organizmów, ba, kolejne kilka dekad wcześniej nie istniało pojęcie genu. Dzisiaj jednak w różnych ośrodkach naukowych trwają badania nad potencjałem, jaki kryje w sobie inżynieria genetyczna.

Więcej…

 

Co to jest nanotechnologia? Zastosowanie nanotechnologii

NanotechnologieNanotechnologia jest nauką, która zajmuje się tworzeniem określonych struktur na poziomie nanometrycznym, czyli poziomie atomów i cząsteczek.

Jej historia sięga lat 50-tych ubiegłego wieku. Następne lata i dziesięciolecia to okres wielkiego i dynamicznego rozwoju nanotechnologii. Za ważne odkrycia uznać można odkrycie fulerenów, wykonanie napisu IBM za pomocą skaningowego mikroskopu tunelowego przez dwóch fizyków, wykorzystanie metody wiązek molekularnych do tworzenia drutów kwantowych, studni kwantowych oraz kropek kwantowych.

Więcej…

   

Nanotechnologia i jej zastosowanie

NanotechnologiaSłyszymy ten termin coraz częściej i zastanawiamy się: co tak naprawdę oznacza? Czym jest nanotechnologia? Jest to ogólna nazwa całego procesu różnorodnych technik, których celem jest wytworzenie struktur manometrycznych, czyli bazujących na poziomie cząsteczek i pojedynczych atomów.

Więcej…

 

Osiągnięcia biotechnologii

Osiągnięcia biotechnologiiCoraz więcej dziedzin naszego życia jest dominowanych poprzez osiągnięcia nauki, a konkretnie biotechnologii. Dotyczą one medycyny, farmakologii, gospodarki a nawet żywności. Jak to przy nowych technologiach bywa, są ich zwolennicy a także masa przeciwników.

Więcej…