Osiągnięcia biotechnologii

Osiągnięcia biotechnologiiCoraz więcej dziedzin naszego życia jest dominowanych poprzez osiągnięcia nauki, a konkretnie biotechnologii. Dotyczą one medycyny, farmakologii, gospodarki a nawet żywności. Jak to przy nowych technologiach bywa, są ich zwolennicy a także masa przeciwników.

Jednym z najczęściej poruszanych tematów, w kontekście biotechnologii, jest żywność GMO, czyli modyfikowana genetycznie. Mimo tego, że od lat prowadzone są badania nad dobrą stroną modyfikowanych genetycznie produktów, wciąż spotkać można się z przeciwnikami takich działań. Nie przemawiają do nich argumenty na temat podniesienia jakości i, co ważniejsze, ilości żywności produkowanej w GMO.

Biotechnologie

Biotechnologia to jednak nie tylko GMO. To przede wszystkim badania nad rozwojem medycyny. Świetnym przykładem obrazującym tego typu działania jest odkrycie polskich naukowców, którzy znaleźli sposób na walkę z bakteriami uodparniającymi się na antybiotyki.

Chodzi o bakteriofagi, czyli wirusy które potrafią rozprawić się z różnymi rodzajami bakterii. A jeżeli dany mikroorganizm uodporni się na swojego ?wroga?, niemal natychmiast znajdzie się skuteczna odmiana bakteriofaga co czyni z tego niezwykle skuteczną metodę walki z najróżniejszymi chorobami.

Komentarze