Zorza polarna

Wiele osób zastanawia się, jak powstaje zorza polarna. Na to pytanie może odpowiedzieć nam fizyka. Piękne zorze polarne powstają na skutek burz magnetycznych na Słońcu. Z jego powierzchni wyrzucane są ogromne ilości różnorodnych cząstek, które mają bardzo wysoka energię.

Sprawia to, że tworzy się tak zwany wiatr słoneczny. W końcu dociera on do pola magnetycznego Ziemi. Oddziaływujący z nim wiatr, tworzy kwanty światła, które my dostrzegamy jako przepiękną i zachwycającą zorzę polarną. Występuje ona na wysokości nawet kilkuset kilometrów, a jest dostrzegana z powierzchni Ziemi.

Kolor zorzy zależy oczywiście od atomów, jakie są wzbudzają oraz właśnie od odległości. Najczęściej widać takie kolory jak niebieski czy czerwony, ale wiele osób dostrzega tam również zieleń czy odcienie różowego. Niebo mieniące się wspaniałymi kolorami to dla nas okazja do zdobycia wiedzy z zakresu fizyki. Zorze najczęściej są dostrzegane w strefie podbiegunowej, głównie w Skandynawii, ale można je zobaczyć również w Polsce.

Komentarze