Ciekawostki astronomiczne

Fizyka jest nierozerwalnie związana z astronomią. W kosmosie dzieje się bardzo wiele interesujących rzeczy. Z pewnością nie wszyscy wiedzą, co odróżnia Uran i Wenus od innych planet?

Odpowiedź brzmi: wsteczny ruch względem innych ciał niebieskich. Do dziś nikt nie wie, dlaczego tak jest. To jedna z najciekawszych i najbardziej tajemniczych zagadek astronomicznych. Dodatkowo, Wenus jest najgorętszą planetą w Układzie Słonecznym. Tamtejsza temperatura dochodzi nawet do 470 stopni Celsjusza! Jeśli chodzi o najsilniejsze wiatry w Układzie Słonecznym to z pewnością można stwierdzić, że najmocniej wieje na Neptunie.

Ich siła dochodzi nawet do dwóch tysięcy kilometrów na godzinę! To naprawdę ogromna siła, w porównaniu z ziemskimi wiatrami. Najmniejsza planeta jest Pluton, określa się do mianem planety karłowatej. Co ciekawe, wiele innych planet ma księżyce większe od niego! Ostatnio naukowcy odkryli również dwie nowe planety. Mogą być one pozostałościami do rozbiciu planet macierzystych, olbrzymów.

Komentarze